Langkau ke kandungan
ListBelanja Mula percuma

Harga barang dapur · 12 Oktober 2026 – 18 Oktober 2026

Harga Ikan & makanan laut minggu ini

Median harga nasional bagi 24 barang ikan & makanan laut untuk minggu 12 Oktober 2026 – 18 Oktober 2026, daripada pemantauan harga rasmi KPDN di premis seluruh Malaysia — dengan perubahan berbanding minggu sebelumnya serta negeri paling murah dan paling mahal bagi setiap barang.

Ringkasan minggu ini: Sardin Cap Ayam (Sos Tomato) RM 11.20, Ikan Selayang/Sardin (Antara 8-12 Ekor Sekilogram) RM 10.99 dan Ikan Tongkol/Aya/Kayu Hitam/Putih (Antara 1 Hingga 2 Ekor Sekilogram) RM 12.00 (median nasional). Berbanding minggu sebelumnya: 2 barang naik, 14 turun dan 6 tidak berubah.

Barang dipantau
24
Naik harga
2
Turun harga
14
Mula percuma

Tiada kad kredit · BM, English & 中文 · data anda di awan, pada setiap peranti

Dikemas kini

Harga setiap barang · minggu 12 Oktober 2026 – 18 Oktober 2026

BarangMedian mingguBerbanding minggu sebelumnyaNegeri termurahNegeri termahal
Sardin Cap Ayam (Sos Tomato)425 gRM 11.20turun 1.8%W.P. Labuan · RM 10.60Kelantan · RM 11.50
Ikan Selayang/Sardin (Antara 8-12 Ekor Sekilogram)1kgRM 10.99turun 4%W.P. Labuan · RM 7.90W.P. Putrajaya · RM 15.90
Ikan Tongkol/Aya/Kayu Hitam/Putih (Antara 1 Hingga 2 Ekor Sekilogram)1kgRM 12.00tidak berubahSabah · RM 9.00Pulau Pinang · RM 14.00
Udang Putih/Vannamei (Ternak) (Antara 41 Hingga 60 Ekor Sekilogram)1kgRM 33.00turun 0.4%Perak · RM 30.00W.P. Labuan · RM 39.90
Sardin Cap King Cup (Sos Tomato)425 gRM 9.30—Kedah · RM 8.90W.P. Labuan · RM 11.90
Ikan Selar/Pelata (≤ 7 Ekor Sekilogram)1kgRM 16.99tidak berubahSabah · RM 12.50W.P. Putrajaya · RM 19.95
Ikan Cencaru (Antara 4 Hingga 6 Ekor Sekilogram)1kgRM 9.99tidak berubahSabah · RM 7.00W.P. Putrajaya · RM 11.25
Sotong (Antara 11 HINGGA17 Ekor Sekilogram)1kgRM 35.00turun 2.5%Sabah · RM 17.00W.P. Putrajaya · RM 40.45
Ikan Kerisi (Antara 5 Hingga 10 Ekor Sekilogram)1kgRM 14.99turun 3%W.P. Labuan · RM 9.90W.P. Kuala Lumpur · RM 18.90
Sardin Cap Adabi (Sos Tomato Dengan Cili)425 gRM 9.70naik 2.1%Selangor · RM 9.15W.P. Labuan · RM 11.00
Ikan Kembung (Antara 8 Hingga 12 Ekor Sekilogram)1kgRM 15.59turun 2.6%Sabah · RM 11.00W.P. Putrajaya · RM 20.00
Ikan Bawal Hitam (Antara 2 Hingga 5 Ekor Sekilogram)1kgRM 28.00turun 6.7%Sabah · RM 24.00Pahang · RM 30.25
Ikan Tilapia Merah (Antara 2 Hingga 5 Ekor Sekilogram)1kgRM 16.00tidak berubahPerlis · RM 14.00Sabah · RM 19.90
Ikan Kembung Kecil/Pelaling (Antara 10 Hingga 18 Ekor Sekilogram)1kgRM 14.00turun 3.1%Sabah · RM 10.00W.P. Putrajaya · RM 16.90
Ketam Renjong/Bunga (≤ 4 Ekor Sekilogram)1kgRM 36.99turun 2%Sabah · RM 21.25W.P. Putrajaya · RM 45.50
Ikan Keli (Antara 2 Hingga 5 Ekor Sekilogram)1kgRM 9.99tidak berubahNegeri Sembilan · RM 8.99W.P. Labuan · RM 13.50
Ikan Selar Kuning (≥ 11 Ekor Sekilogram)1kgRM 12.00turun 7.6%W.P. Labuan · RM 7.49W.P. Putrajaya · RM 15.90
Ikan Siakap (Antara 2 Hingga 4 Ekor Sekilogram)1kgRM 19.50turun 2.5%Perlis · RM 16.50Sarawak · RM 22.90
Ikan Mabung (Antara 6 Hingga 10 Ekor Sekilogram)1kgRM 17.90turun 0.6%Sabah · RM 10.00W.P. Kuala Lumpur · RM 22.90
Ikan Tenggiri Batang (Kepingan)1kgRM 45.75turun 4.7%W.P. Labuan · RM 26.00W.P. Kuala Lumpur · RM 56.90
Ikan Merah (Kepingan)1kgRM 52.75naik 7.7%Sabah · RM 33.90W.P. Kuala Lumpur · RM 64.45
Ikan Demuduk/Cupak/Cermin (≤ 3 Ekor Sekilogram)1kgRM 29.99tidak berubahMelaka · RM 14.45W.P. Putrajaya · RM 35.40
Ikan Jenahak (Kepingan)1kgRM 47.50turun 3.1%Sabah · RM 26.50W.P. Kuala Lumpur · RM 59.90
Udang Kering100 gRM 7.99—Sabah · RM 5.90W.P. Putrajaya · RM 11.50

Median harga yang dicerap KPDN di seluruh Malaysia bagi minggu itu. Harga di kedai anda boleh berbeza.

Lihat harga hari ini di kedai berhampiran →

Naik & turun paling banyak minggu ini

Turun paling banyak

  1. Ikan Selar Kuning (≥ 11 Ekor Sekilogram)1kgturun 7.6%RM 12.00
  2. Ikan Bawal Hitam (Antara 2 Hingga 5 Ekor Sekilogram)1kgturun 6.7%RM 28.00
  3. Ikan Tenggiri Batang (Kepingan)1kgturun 4.7%RM 45.75
  4. Ikan Selayang/Sardin (Antara 8-12 Ekor Sekilogram)1kgturun 4%RM 10.99
  5. Ikan Kembung Kecil/Pelaling (Antara 10 Hingga 18 Ekor Sekilogram)1kgturun 3.1%RM 14.00

Naik paling banyak

  1. Ikan Merah (Kepingan)1kgnaik 7.7%RM 52.75
  2. Sardin Cap Adabi (Sos Tomato Dengan Cili)425 gnaik 2.1%RM 9.70

Negeri paling kerap termurah untuk ikan & makanan laut

Minggu ini Sabah paling kerap mencatat harga termurah bagi ikan & makanan laut (12 daripada 24 barang), diikuti W.P. Labuan (5) dan Perlis (2).

Paling kerap termahal: W.P. Putrajaya (10 barang).

Cara berbelanja lebih bijak

Harga ikan segar boleh berubah mengikut musim tangkapan dan cuaca — lajur perubahan minggu ini menunjukkan ikan yang sedang turun harga. Bagi ikan dalam tin dan hasil laut kering, bandingkan harga seunit bila saiz pek berbeza.

Tentang data ini

Setiap harga ialah median mingguan harga yang dicerap pegawai KPDN di premis seluruh Malaysia (PriceCatcher), diterbitkan sebagai data terbuka. Median ini dikira bagi minggu lengkap terakhir dan halaman ini dikemas kini sendiri setiap minggu. Harga di kaunter boleh berbeza dan promosi kedai tidak termasuk — alat harga berhampiran memaparkan harga harian di kedai sekitar anda.

Sumber harga: KPDN PriceCatcher melalui OpenDOSM (lesen CC BY 4.0). Lokasi kedai: GeoNames (CC BY 4.0) & © penyumbang OpenStreetMap (ODbL).

Soalan lazim

Berapa harga Sardin Cap Ayam (Sos Tomato) minggu ini?

Median nasional Sardin Cap Ayam (Sos Tomato) (425 g) bagi minggu 12 Oktober 2026 – 18 Oktober 2026 ialah RM 11.20, turun 1.8% berbanding minggu sebelumnya. Termurah di W.P. Labuan (RM 10.60) dan termahal di Kelantan (RM 11.50).

Negeri mana paling murah untuk ikan & makanan laut?

Minggu ini Sabah paling kerap mencatat harga termurah bagi ikan & makanan laut (12 daripada 24 barang), diikuti W.P. Labuan (5) dan Perlis (2). Paling kerap termahal: W.P. Putrajaya (10 barang).

Adakah harga ikan & makanan laut naik minggu ini?

Daripada 24 barang, 2 naik harga, 14 turun dan 6 tidak berubah berbanding minggu sebelumnya. Kenaikan terbesar: Ikan Merah (Kepingan) (naik 7.7%). Penurunan terbesar: Ikan Selar Kuning (≥ 11 Ekor Sekilogram) (turun 7.6%).

Bagaimana mencari kedai paling murah berhampiran saya?

Gunakan alat harga barang dapur berhampiran ListBelanja — pilih negeri dan daerah atau kongsi lokasi (dibundar kira-kira 1 km) untuk melihat harga harian di kedai sekitar anda, percuma tanpa daftar. Dalam app, seluruh senarai beli anda dibandingkan merentas kedai termasuk kos perjalanan.

Dari mana data harga ini?

Daripada pemantauan harga KPDN (PriceCatcher) yang diterbitkan sebagai data terbuka di bawah lesen CC BY 4.0. Median dikira bagi minggu lengkap terakhir; halaman ini dikemas kini sendiri setiap minggu.

Kongsi halaman ini

Pautan biasa ke halaman ini — tiada penjejakan, tiada skrip pihak ketiga.