Langkau ke kandungan
ListBelanja Mula percuma

Harga barang dapur · 12 Oktober 2026 – 18 Oktober 2026

Harga Sayur, buah & bawang minggu ini

Median harga nasional bagi 40 barang sayur, buah & bawang untuk minggu 12 Oktober 2026 – 18 Oktober 2026, daripada pemantauan harga rasmi KPDN di premis seluruh Malaysia — dengan perubahan berbanding minggu sebelumnya serta negeri paling murah dan paling mahal bagi setiap barang.

Ringkasan minggu ini: Bawang Besar Kuning/Holland RM 3.99, Bawang Putih Import (China) RM 8.90 dan Halia Basah (Tua) RM 7.90 (median nasional). Berbanding minggu sebelumnya: 19 barang naik, 8 turun dan 12 tidak berubah.

Barang dipantau
40
Naik harga
19
Turun harga
8
Mula percuma

Tiada kad kredit · BM, English & 中文 · data anda di awan, pada setiap peranti

Dikemas kini

Harga setiap barang · minggu 12 Oktober 2026 – 18 Oktober 2026

BarangMedian mingguBerbanding minggu sebelumnyaNegeri termurahNegeri termahal
Bawang Besar Kuning/Holland1kgRM 3.99tidak berubahJohor · RM 3.59Kelantan · RM 4.75
Bawang Putih Import (China)1kgRM 8.90turun 0.6%Sarawak · RM 7.90W.P. Kuala Lumpur · RM 10.60
Halia Basah (Tua)1kgRM 7.90tidak berubahTerengganu · RM 6.75Sabah · RM 10.20
Ubi Kentang Import (China)1kgRM 2.99tidak berubahKelantan · RM 2.50W.P. Labuan · RM 3.30
Kubis Bunga (Cauliflower)1kgRM 8.00naik 0.1%Johor · RM 7.00W.P. Labuan · RM 11.90
Lobak Merah1kgRM 3.50naik 3.2%Johor · RM 2.69W.P. Labuan · RM 4.90
Timun1kgRM 4.39naik 2.3%Johor · RM 3.59Sarawak · RM 6.50
Tomato1kgRM 6.75naik 13.4%Johor · RM 5.99Sarawak · RM 11.90
Bawang Besar Import (India)1kgRM 4.00tidak berubahSelangor · RM 3.90W.P. Putrajaya · RM 4.50
Kacang Bendi1kgRM 8.00tidak berubahJohor · RM 6.99W.P. Labuan · RM 10.40
Limau Kasturi1kgRM 6.99tidak berubahSarawak · RM 5.00Pulau Pinang · RM 8.00
Kacang Panjang1kgRM 8.99turun 0.1%Kedah · RM 7.50Sarawak · RM 10.50
Kunyit Hidup1kgRM 9.50naik 4.4%Terengganu · RM 7.99W.P. Labuan · RM 17.95
Lengkuas1kgRM 9.99tidak berubahSarawak · RM 8.90Perlis · RM 11.25
Kacang Buncis1kgRM 14.90naik 4.9%Sabah · RM 8.59Sarawak · RM 18.00
Limau Nipis1kgRM 6.90tidak berubahKelantan · RM 5.18W.P. Labuan · RM 11.90
Sawi Hijau1kgRM 7.99naik 0.5%Melaka · RM 5.99Sarawak · RM 9.90
Sawi Pendek/Jepun/Siow Pak Choy (1kg)1kgRM 8.80naik 6.7%Kedah · RM 7.90Perlis · RM 10.00
Cili Akar Hijau1kgRM 12.00tidak berubahJohor · RM 10.99Sarawak · RM 26.45
Lobak Putih (1kg)1kgRM 5.20naik 3%Perak · RM 4.99Perlis · RM 6.99
Cili Kering Kerinting (Bertangkai/Tidak Bertangkai)1kgRM 23.95turun 9.6%Perlis · RM 18.50Sarawak · RM 25.00
Kubis Bulat Import (Beijing)1kgRM 4.20naik 1.4%Terengganu · RM 3.99W.P. Labuan · RM 8.40
Cili Hijau1kgRM 13.99naik 0.3%Pulau Pinang · RM 12.25W.P. Labuan · RM 25.90
Kangkung1kgRM 5.99naik 1.5%Kedah · RM 5.00Kelantan · RM 8.70
Bawang Kecil Merah Rose Import (India)1kgRM 6.90naik 6.2%Pahang · RM 5.49Pulau Pinang · RM 7.98
Cili Akar Merah1kgRM 14.00naik 3.7%Kelantan · RM 12.00Sabah · RM 43.90
Kubis Bulat Import (China)1kgRM 2.50naik 6.4%Kelantan · RM 1.99Sabah · RM 4.20
Lada Benggala Hijau (Capsicum)1kgRM 14.00naik 16.7%Pahang · RM 11.99Sarawak · RM 22.95
Cili Merah - Minyak1kgRM 14.00turun 1.8%W.P. Putrajaya · RM 9.90Sarawak · RM 25.00
Bayam Hijau1kgRM 6.00tidak berubahKedah · RM 5.49Sarawak · RM 7.95
Kailan1kgRM 10.50naik 5%Sabah · RM 8.50Sarawak · RM 16.80
Bawang Kecil Merah Biasa Import (India)1kgRM 4.99tidak berubahJohor · RM 3.99Sarawak · RM 5.90
Brokoli1kgRM 11.93turun 0.6%Kedah · RM 10.00Sabah · RM 14.99
Terung Bulat1kgRM 9.00tidak berubahTerengganu · RM 7.00Sarawak · RM 12.40
Cili Merah - Kulai1kgRM 16.99turun 5.6%Kelantan · RM 13.95Sabah · RM 23.00
Kubis Bulat (Tempatan)1kgRM 4.00turun 4.8%Kelantan · RM 3.19Sarawak · RM 7.00
Cili Kering Leper (Bertangkai/Tidak Bertangkai)1kgRM 26.00turun 11.9%Sabah · RM 16.99W.P. Putrajaya · RM 27.50
Bawang Besar Import (China)1kgRM 3.00naik 1.7%Johor · RM 2.90Perlis · RM 4.00
Cili Api/Padi Hijau1kgRM 26.50naik 6%Pahang · RM 24.49Sabah · RM 36.10
Anggur Merah Berbiji1kgRM 9.99—Melaka · RM 6.99W.P. Putrajaya · RM 16.90

Median harga yang dicerap KPDN di seluruh Malaysia bagi minggu itu. Harga di kedai anda boleh berbeza.

Lihat harga hari ini di kedai berhampiran →

Naik & turun paling banyak minggu ini

Turun paling banyak

  1. Cili Kering Leper (Bertangkai/Tidak Bertangkai)1kgturun 11.9%RM 26.00
  2. Cili Kering Kerinting (Bertangkai/Tidak Bertangkai)1kgturun 9.6%RM 23.95
  3. Cili Merah - Kulai1kgturun 5.6%RM 16.99
  4. Kubis Bulat (Tempatan)1kgturun 4.8%RM 4.00
  5. Cili Merah - Minyak1kgturun 1.8%RM 14.00

Naik paling banyak

  1. Lada Benggala Hijau (Capsicum)1kgnaik 16.7%RM 14.00
  2. Tomato1kgnaik 13.4%RM 6.75
  3. Sawi Pendek/Jepun/Siow Pak Choy (1kg)1kgnaik 6.7%RM 8.80
  4. Kubis Bulat Import (China)1kgnaik 6.4%RM 2.50
  5. Bawang Kecil Merah Rose Import (India)1kgnaik 6.2%RM 6.90

Negeri paling kerap termurah untuk sayur, buah & bawang

Minggu ini Johor paling kerap mencatat harga termurah bagi sayur, buah & bawang (9 daripada 40 barang), diikuti Kelantan (6) dan Kedah (5).

Paling kerap termahal: Sarawak (14 barang).

Cara berbelanja lebih bijak

Sayur dan buah berubah harga dengan cepat — lajur 'berbanding minggu sebelumnya' menunjukkan barang yang sedang turun harga. Bawang, kentang dan cili kering tahan lebih lama, jadi minggu mediannya turun ialah masa yang baik untuk membeli lebih.

Tentang data ini

Setiap harga ialah median mingguan harga yang dicerap pegawai KPDN di premis seluruh Malaysia (PriceCatcher), diterbitkan sebagai data terbuka. Median ini dikira bagi minggu lengkap terakhir dan halaman ini dikemas kini sendiri setiap minggu. Harga di kaunter boleh berbeza dan promosi kedai tidak termasuk — alat harga berhampiran memaparkan harga harian di kedai sekitar anda.

Sumber harga: KPDN PriceCatcher melalui OpenDOSM (lesen CC BY 4.0). Lokasi kedai: GeoNames (CC BY 4.0) & © penyumbang OpenStreetMap (ODbL).

Soalan lazim

Berapa harga Bawang Besar Kuning/Holland minggu ini?

Median nasional Bawang Besar Kuning/Holland (1kg) bagi minggu 12 Oktober 2026 – 18 Oktober 2026 ialah RM 3.99, tidak berubah berbanding minggu sebelumnya. Termurah di Johor (RM 3.59) dan termahal di Kelantan (RM 4.75).

Negeri mana paling murah untuk sayur, buah & bawang?

Minggu ini Johor paling kerap mencatat harga termurah bagi sayur, buah & bawang (9 daripada 40 barang), diikuti Kelantan (6) dan Kedah (5). Paling kerap termahal: Sarawak (14 barang).

Adakah harga sayur, buah & bawang naik minggu ini?

Daripada 40 barang, 19 naik harga, 8 turun dan 12 tidak berubah berbanding minggu sebelumnya. Kenaikan terbesar: Lada Benggala Hijau (Capsicum) (naik 16.7%). Penurunan terbesar: Cili Kering Leper (Bertangkai/Tidak Bertangkai) (turun 11.9%).

Bagaimana mencari kedai paling murah berhampiran saya?

Gunakan alat harga barang dapur berhampiran ListBelanja — pilih negeri dan daerah atau kongsi lokasi (dibundar kira-kira 1 km) untuk melihat harga harian di kedai sekitar anda, percuma tanpa daftar. Dalam app, seluruh senarai beli anda dibandingkan merentas kedai termasuk kos perjalanan.

Dari mana data harga ini?

Daripada pemantauan harga KPDN (PriceCatcher) yang diterbitkan sebagai data terbuka di bawah lesen CC BY 4.0. Median dikira bagi minggu lengkap terakhir; halaman ini dikemas kini sendiri setiap minggu.

Kongsi halaman ini

Pautan biasa ke halaman ini — tiada penjejakan, tiada skrip pihak ketiga.